Rumunský ovčák bucovina - CRB

Před dvěma roky, hlavně na popud přítelkyně, která stále pokukovala po velkých psech, přišla do naší rodiny, smečky a mezi naše ostatní zvířata představitelka plemene CRB - odrostlejší fenka - "BRIKETA" z chovatelské stanice Z Budislavských lesů paní Aleny Bezdíčkové.

Pro mě bylo získání představitelky  pasteveckého plemene velkou výzvou. Do revoluce jsem řadu let pracoval jako zootechnik v horské oblasti se zaměřením na odchov jalovic. V letním období i na rozlehlých pastvinách. Řadu let jsem cvičil a vychovával psy k jejich práci u stáda. Neměli jsme však psy, kteří by hlídali stádo před predátory.

Později při práci v ZOO jsem měl možnost denně pozorovat chování vlků ve výběhu, které jsem měl téměř pod okny kanceláře. I z toho vyšel můj velký zájem o tyto šelmy.  Přečetl jsem postupně řadu knih, materiálů a viděl mnoho filmů s touto tématikou.  Souběžně s tím jsem jednak na kynologickém cvičišti, ale hlavně u chovatelů ovcí a skotu poznal různá plemena pasteveckých psů, která do ČR postupně přicházela. 

Jak naše Briketa rostla, náš obdiv k chování a vlastnostem těchto psů se začal zvyšovat. Vše mělo ještě pokračování. Nakonec jsme letos na jaře získali přímo z domoviny bucoviny dospělého psa - Laura, ve věku 4,5 roku. Laur je z chovu jednoho z předních chovatelů v Rumunsku. Navíc smečka jeho psů hlídá stádo ovcí v počtu několika set kusů. Laur poslední dva roky působil výhradně na farmě u ovcí, koz, krav a koní. Pravidelně se setkával při své práci u stáda s různými predátory, včetně medvědů. 

Na tomto místě patří veliké poděkování za obrovskou pomoc, paní Aleně Bezdíčkové a jejímu synovi Matějovi. Bez nich bychom nikdy tak kvalitního psa nezískali. 

Po staletích nekompromisního výběru a převážně pracovním využití bucoviny v zemi původu můžeme denně sledovat  chování a styl práce těchto psů. Podle našeho zjištění jsou opravdu  spíš souputníkem člověka. Z toho lze vyvodit vysoký stupeň samostatnosti v rozhodování.  Z toho musí majitel nebo chovatel podle mě vycházet. Pokud chce mít majitel psa s typickým chováním, musí začít u sebe. Hlavně respektovat vyhrazené, specifické vlastnosti těchto psů.  Trpělivost, důslednost, předvídání a předcházení vyhroceným situacím v mladém věku je velmi důležité. Postupně to pomůže k tomu, že vyroste psí osobnost, která výborně obstojí i v podmínkách u nás v ČR. A to pracovně u stád. ale i jako rodinný pes. 

Velmi cennou vlastností bucoviny je až neuvěřitelná oddanost a láska k rodině, do které tento pes patří. Snad jen ještě jedno zjištění, které naplňují oba naši psi. Jsou to nekompromisní hlídači, avšak bez zbytečné útočnosti a agrese. Ve své domovině vyrůstají  ve smečce, kde se štěňata a mladí psi učí od starších psů. Působení člověka na jejich výchovu a výcvik je u stád často minimální, to je nahrazeno přísným výběrem v celé historii vývoje tohoto plemene. 

Na celou samostatnou kapitolu by bylo současné rozšiřování populace vlků v ČR a s tím související rozvoj různých způsobů ochrany stád. V tomto směru je bucovina jedním z velmi vhodných plemen, které se může na této ochraně aktivně podílet. Jen snad důležitá poznámka. Chov ovcí a jejich hlídání psy má v Rumunsku dlouholetou tradici. Celé generace Rumunů  vyrůstaly v respektu k tomuto způsobu života a pasení. Pastevečtí psi mají často velký rádius činnosti kolem stáda a nejsou ve své práci téměř řízeni. Cizí lidé respektují jejich práci a drží si od psů náležitý odstup. Psi používají nejprve celou škálu varování , počkají až rozumný člověk ustoupí a  vše je v pořádku.

U nás mnoho lidí žije ve virtuální realitě a jsou velmi vzdáleni přírodě. Často nerespektují ohradníky, chodí se svými neukázněnými a neovladatelnými psími miláčky, puštěnými na volno dívat se na stáda do jejich těsné blízkosti. V těchto případech správní pastevečtí psi nejprve varují. Pokud však lidé toto nerespektují, popř. když jejich pes honí nebo napadne nějaké kusy ve stádě, může nastat kolizní situace...

  Do naší přírody se před nedávnem vrátila obdivuhodná šelma - vlk. Máme tu ale zemědělce, kteří se i přes stále se zhoršující podmínky ( hlavně finanční náklady ) věnují chovu skotu, ovcí a koz. Stejně jako pachové ohradníky kolem silnic, přítomnost pasteveckých psů u stád velmi účinně a zcela v souladu s přírodou pomáhá řešit problém. Jen na rozdíl od pachových ohradníků, využití pasteveckých psů limituje nevhodné chování některých lidí.  Přes to bych si moc přál, aby se situace v tomto směru postupně zlepšila. Aby alespoň část našich štěňat našla uplatnění u stád, stejně jak se nám to v minulosti často povedlo v případě odchovů našich australských honáckých psů, kteří pracují u stád u nás i v zahraničí.

Děkuji, Roman Smetana.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky