ZAMYŠLENÍ:

    Prioritou v chovu všech našich zvířat je zajistit jim co nejlepší podmínky a vždy brát maximální zřetel na jejich aktuální zdravotní stav a potřeby. S přihlédnutím k průběhu předchozích březostí a odchovů ( u ptáků k průběhu hnízdění ).

   Několik let ale již naši chovatelskou stanici poškozují dvě zvláštní existence. Před třemi roky jsem jim věnoval rubriku – Výzva stop Kikinám.Téměř denně prezentují svá ,, moudra“ na fb ACD, který já osobně považuji za bulvár. Vůbec jim nevadí, že mě osobně neznají, nikdy u nás nebyly ani nikdy neviděly většinu našich psů, natož pak další naše zvířata...Občas se ke mně dostanou zprostředkovaně informace o jejich neodborných diskuzích a záštiplném vyjadřování. Tváří se, že všemu rozumějí, ale opak je pravdou. Nejraději by udělaly řadu změn ve zdravotních testech, chovatelském řádu ….

   K otázce zdraví ( spondyloza ) jsem se před časem vyjádřil na jednu žádost ze zahraničí.Uměle současně ,,problém" vytvořily a pak jeho rozsah nafoukly opět stejné,, odbornice", jako obvykle.Jak jinak, na fb ACD.Zkrátím to, samozřejmě, že se jednalo opět o zveličený a nepodložený rozsah, tedy zcela zbytečný cirkus a další strašák pro toho, kdo se v problematice neorientuje. Trochu jsem se podíval na tuto záležitost do hloubky. Jen snad stručný závěr, který nepotřebuje další rozvádění. Z čísel, která jsem ze zahraničí dostal jednoznačně vyplývá, že výskyt spondylozy je konkrétně u ACD ani ne poloviční než je průměr u psů všech ostatních plemen, tedy žádné drama se nekoná. Obecný závěr mám jednoznačný. Otázka spondylozy je samozřejmě jeden z problémů, který obecně psy provází. Jen vše koncepčně a podle skutečného rozsahu problému a se všemi souvislostmi musí řešit u konkrétních plemen zkušení odborníci s nadhledem. Jedině tak se vždy dají zodpovědně řešit podobné otázky.

   Nedávno ,,zacílily“ naše ,,odbornice“ na další ,,problematiku“ v chovu psů a to je počet vrhů za život feny. Parametry jsou zakotveny v chovatelských podmínkách.Hned v úvodu musím napsat, že obě,, odbornice" nemají potřebné chovatelské zkušenosti. Nezkušení, neúspěšní a nekompetentní často ale nejvíce křičí, zveličují problémy s kterými nemají osobní zkušenosti. Případně alespoň denně radí, bohužel ve věcech, kterým nerozumějí.

   Myslím, že i jejich zásluhou stoupá v poslední době počet odchovů ACD bez pp. Mnoho lidí svými výroky a diskuzemi postraší, nebo otráví. Ti pak své psy ani nevystaví a neuchovní.V poslední době mě velmi překvapilo, že se mě značný počet zájemců o štěně ptá, jestli má vůbec pro ně konkrétně smysl pořídit si dražšího psa s pp. Vždyť četli kolik problémů a nemocí mají ACD, oni ale často psa nechtějí na chov nebo výstavy, ale jako společníka, nebo pomocníka na statek.....naše ,, odbornice" z fb ACD si mohou na svůj vrub připsat další svůj ,,úspěch“.....Vždy se trpělivě snažím alespoň vysvětlit, jak se věci opravdu mají.

   Kolem všech druhů zvířat se pohybují různí lidé. Na té ,mně bližší straně, jsou chovatelé ( např.ZOO ), ale i soukromí chovatelé, kteří se snaží u vitálních rodičů, ve skvělých podmínkách, někdy i v pokročilém věku o odchov . Často se jim podaří z tohoto pohledu výborný výsledek. Příkladem může být současné zahnízdění orlosupů bradatých v ZOO Praha. Na první pohled to se psy nemá nic společného, ale s chovatelstvím ano.Samec ve věku asi 49 let žil s podobně starou samicí. Samice byla ale už u několika předchozích hnízdění ve stavu, kdy se musel o vlastní nebo podložená mláďate starat převážně samec. Samice byla tedy přemístěna do zázemí, kde již poloslepá v klidu a při výborné péči dožívá. Samec dostal novou samici, teď mají snůšku...Já samozřejmě patřím ke skupině, která bude přát úspěch celému průběhu hnízdění.....Naše ,,odbornice" by měly jistě řadu argumentů, proč ho v tomto věku takto trápí a vyčerpávají a pod....Mám samozřejmě mnoho dalších podobných příkladů od domácích zvířat až po velká zvířata ze ZOO, často i ohrožených druhů. Problematika je velmi obsáhlá, někdy jsou určité názorové rozdíly i mezi odborníky. Výrazně odlišné jsou ale názory a domněnky laiků, kteří ze své pozice a bez relevatních znalostí reagují často podobně jako naše,, odbornice" z fb ACD.

   Zpět ale ke psům. Já osobně mám chovné podmínky ACD celkově za velmi zodpovědně nastavené. Považuji za fyziologické, aby měla fena od uchovnění do věku osmi let jednou v každém kalendářním roce jeden vrh štěňat. Navíc, pokud nemá fena v průběhu březostí a odchovů štěňat nikdy žádné problémy, považuji za velikou přednost, když úspěšně odchová více vrhů a to i ve vyšším věku. Navíc, kvalitní fenu, správně živenou, to nijak výrazně nezatíží. Naše ,,odbornice“ mohu také ujistit o tom, že březost ( potažmo těhotenství ) není nějaká zlá nemoc.....

   Jsem přesvědčen, že velmi záleží na fundovanosti a zkušenostech každého chovatele, jak vše u svých zvířat sám pečlivě posoudí a podle toho pak postupuje.Může se stát i to, že nějaké zvíře vůbec nezařadí do chovu( i my máme jednu takovou fenu).

   Navíc, zájemci o štěňata si již při rozhovoru s chovatelem a následně při návštěvě u něj sami ověří a udělají si názor na to v jakých podmínkách štěňata vyrůstají a jak aktuálně vypadají jejich rodiče, ostatní psi, také i staří psi v chovatelské stanici. Také to, jak se s nimi pracuje. Myslím, že napoví např. výstavní, pracovní výsledky a povahy předchozích odchovů.....Teď je snad na místě rčení mojí babičky :,,Chytrému napověz, hloupého....“ ( Já bych doplnil, Kikiny z fb ACD..... ).

   Na závěr mé oblíbené odlehčení ( případný čtenář nechť se nebojí, už to nebude dlouhé ).

   Teď mi sedí na rameni jeden z našich mazlíků. Také by měl mít voliéru pro tento druh alespoň 6m délky.Naši ptáci venku je mají. Náš obývák je ale menší.Má tedy v době naší nepřítomnosti klec ( viz foto).Volně se ale pak proletuje až do kuchyně, myslím že je to slušný kompromis. Každý, kdo choval doma ochočené ptáky ví o čem to je. Samozřejmě, mohla by nastat velká diskuze....nepochybuji, že i naše,, odbornice " by přispěly řadou rad a ,,hodnotných“ názorů.

   S přicházejícím jarem přicházejí i chvíle radosti.V nové líhni se nám vylíhla první kuřata. Nově se u nás zabydlely křepelky, nyní začínají snášet první vajíčka ( máme faraony a anglické).Dvě ovce, které u předchozí majitelky nemohly do věku 3 roky zabřeznout u nás po přivezení na podzim podlehly kouzlu našeho berana a jedna má tři týdny stará dvojčata, druhá je na ,,rozsypání“. Mimo jiné i o tom je chovatelství, vědět co a proč chovatel dělá, také se pak samozřejmě těšit z každého narozeného mláděte nebo sneseného vajíčka.....

   To ale naše Kikiny ( ,,odbornice" z fb ACD ) nikdy nepochopí. Přiznám se, že jsem dosud nepřišel na to, jak se zbavit zájmu těchto závistivých a nemorálních existencí. Já se nezajímám o ně, kéž by to tak bylo i obráceně.

   Také chci touto cestou poděkovat majitelům štěńat od nás, kteří dodržují naši dohodu a neprezentují naši chovatelskou stanici ani psy od nás na fb ACD. Na tomto fb za několik posledních let stále stejné ,,odbornice" již mnohokrát v konečném důsledku poškodily plemeno ACD v očích veřejnosti a dělají nám ostudu i v zahraničí. Jsem rád, že se proto čím dál více lidí, podobně jako já, jakékoli prezentaci na fb ACD obloukem vyhýbá.

   Děkuji, s  chovatelským pozdravem, Roman Smetana.

 

 

FOTKY K ČLÁNKU:

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode