O naší chovatelské stanici

NAŠE STRÁNKY JSOU V SOUČASNÉ DOBĚ V REKONSTRUKCI, POSTUPNĚ BUDEME PŘIDÁVAT DALŠÍ RUBRIKY A FOTKY.


Chovatelská stanice Ze Střezovské rokle.

  Naše chovatelská stanice byla zaregistrována v roce 1995. Bydlíme v podhůří Krušných hor, v blízkosti Nechranické přehrady.

  Prvním odchovem v naší stanici byli angličtí bulteriéři, tyto psy jsme chovali již několik let před založením této stanice, výcvik psů byl zaměřen na loveckou upotřebitelnost.

  Shodou okolností se k nám v té době dostal náš první americký stafordšírský teriér ( AST ). Toto plemeno nás zaujalo natolik, že jsme se pak jeho chovu věnovali řadu let. Zaměřili jsme se hlavně na výcvik psů, docílili jsme i několika odchovů štěňat, také i slušných výstavních výsledků, hlavně v zahraničí. (Např. vítěz Best in Show, Ingolstadt 96. Za nejvýznamnější výstavní úspěch považujeme nominaci a účast našeho AST na 21. Kontinental Europäischen Trophy Show v Dortmundu v roce 97.)

  Pak následovalo velmi intenzivní a zajímavé profesní období, bylo však spojeno s velkou časovou náročností. Psy jsme chovali i nadále, nevěnovali jsme se ale výstavní činnosti . O to více jsme se zabývali výcvikem různých plemen psů a pomocí při jejich výchově.

  Vše se změnilo před několika lety. Se změnou zaměstnání souvisela i změna způsobu života. Opět jsme se vrátili k chovu domácího zvířectva a ovcí. Po dožití našeho posledního AST tak padla volba na plemeno ACD. Líbilo se nám vždy, ale vzhledem ke změně okolností jej můžeme mít až nyní i my. Získali jsme našeho prvního australského honáckého psa, k němu po roce přibyla i fena.Od ní jsme si nechali jedno štěně - fenku. Postupně se počet ACD u nás trochu rozrostl. Denně tak můžeme žít a pracovat s tímto výjimečným plemen psů.

  Jsem původním povoláním zootechnik a do revoluce jsem řadu let zodpovídal za středisko, zaměřené na odchov jalovic.. Vždy kolem 12.-14. května jsme vyháněli na pastvu dvě stáda jalovic, každé v počtu cca. 240 ks. Část menších jalovic zůstávala přes léto v odchovnách. Pásli jsme z dnešního pohledu na neuvěřitelné rozloze 24 x 17 km ( včetně lesů ). Obě stáda jsme na pastvinách drželi až do pozdního podzimu. U jednoho stáda působili němečtí ovčáci. U druhého smečka kříženců pumiho s fenami našich českých voříšků. Často jsem pomáhal při přehánění a občas střídal pastevce se svou fenou NO. Její potomci později pracovali na sousedním středisku. Cvičil a používal jsem pastevecké psy řadu let.Působili jsme v horských podmínkách, kde by práce s jalovicemi bez použití pasteveckých psů nebyla možná. Z tohoto pohledu si občas vzpomenu na výkony některých používaných psů Nezapomenutelné výkony předváděl výše zmíněný pes plemene pumi a to i ve vysokém věku. Samozřejmě, moc mě mrzí, že jsme v té době neměli k dispozici ACD. Všechny naše současné psy jsem vyzkoušel u skotu i o ovcí. Jsem přesvědčen, že by plemeno ACD obstálo skvěle i v tehdejších podmínkách.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky