Aggie Ze Střezovské rokle - Aggie

   Tato fenka se narodila v naší chovatelské stanici. Je to zatím velmi nadějná fenka s výbornou povahou. Při výcviku i práci je hodně vnímavá a až neuvěřitelně ovladatelná.V případě, že si není jistá dalším postupem, sama vyhledává zpětnou vazbu. V opačném případě je ale samostatná a někdy kreativně přidá i něco sama za sebe. Pak po očku pozoruje naši reakci. S našimi ostatními psy výborně vychází a ukázkově spolupracuje. Je opravdovou radostí s ní pracovat a cvičit ji.
   Je zaučena u našeho zvířectva a ovcí, ale i na kožešině u krbu...Miluje vodu a od útlého mládí ji intenzivně vyhledává. Při hledání potápí pod vodu i hlavu. Má výborný nos a chuť vyhledávat. Snad jako každý ACD je i nadšenou aportérkou. 
  V poslední době nejvíc trénujeme práci u ovcí,je vidět, že ji moc baví. Při trošce usměrnění by ale byla i velmi dobře lovecky upotřebitelná a dala by se zkusit i záchranářská práce, ale i celá řada dalších činností. Aggie nám v praxi potvrdila značný stupeň všestrannosti tohoto plemene. Jsme moc rádi, že jsme si ji mohli nechat.

Aggie - nácvik, ověření vloh k pasení ( listopad 2014 )

 
     K nácviku základních povelů a vyzkoušení chování bylo nutno vybrat vhodné ovce. Ze stáda šedesáti kusů ovcí byly odděleny 2 vyřazené ovce ( škoda, že jsem mohl mít jen dvě). Jedna velmi stará, klidná a druhá dva roky stará, poměrně plachá a lekavá. Ty byly přehnány na oplocený pozemek 2000 m2.Je tam i přístřeší s ohrádkou. Ovce byly celé léto se stádem na pastvě, nejsou zvyklé na přístřeší, jako kryt využívají pouze stromy a přirozená závětří.Po spatření psa na pozemku tedy nevyhledávají přístřeší jako úkryt, nejdou do něj ani dobrovolně.
   Pak již zbývalo vytvořit naháněcí klín a udělat několik úprav. Po dvou dnech zvykání ovcí na oplocení, na to že jsou nyní jen dvě, jsme začali s tréninkem.
Aggie byla od útlého mládí zvyklá na naše ovce, hlavně však na kamerunky, které jsou mnohem rychlejší a plašší. Navíc naše ovce měly jehňata a byl s nimi hodně dominantní beran. Zkoušeli jsme tedy jen omezeně.Naučila se ale potřebné povely a vypilovali jsme poslušnost a štěkání na povel.
    Hned při prvním nácviku nás Aggie velmi mile překvapila, viz. foto z prvního dne nácviku. Po třech dnech nácviku mohu potvrdit, že už umí celkem dobře ovce otočit, hlídat na místě, nahánět do různých směrů. S trochou obtíží je dostaneme i do naháněcího klínu, do ohrádky i do přístřeší. U této konkrétní fenky jsem si tedy mohl v praxi ověřit mimo jiné i vlohy pro pasení a způsob práce s ovcemi.A jak se na pořádného ACD sluší, vedla si velmi dobře.

Fotogalerie: Aggie

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode